Schody wspornikowe, lewitujące, półkowe, wysięgnikowe

Schody wspornikowe, lewitujące, półkowe, wysięgnikowe

01.10.23 8:16:00 Przez Kamil Glaza

Schody półkowe - nowoczesność w każdym kroku

Schody półkowe to jedno z najbardziej innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie schodów wewnętrznych. Ich unikalna konstrukcja, gdzie stopnie wydają się "wychodzić" bezpośrednio ze ściany, tworzy wrażenie lewitacji i przestrzeni. Ale skąd wzięły się schody półkowe i dlaczego stały się tak popularne?


Historia schodów półkowych

Choć trudno jednoznacznie określić, kiedy i gdzie schody półkowe zostały po raz pierwszy zaprojektowane, w Polsce pierwsze informacje na ich temat pochodzą z roku 2018. Schody to dziedzina, która często ewoluuje w oparciu o innowacje wprowadzane przez różnych producentów. Kiedy jedna firma wprowadza nowatorskie rozwiązanie, inne firmy często je adaptują i rozwijają.


Unikalna konstrukcja

Schody półkowe wyróżniają się tym, że nie mają tradycyjnej konstrukcji nośnej. Stopnie są mocowane bezpośrednio do ściany, co daje wrażenie, że "wychodzą" z niej. Cechują się one brakiem widocznej konstrukcji. Większość wykonawców stosuje stopnie o grubości 100mm, ale dla bardziej wymagających istnieje możliwość zrobienia cieńszych stopni. W Kmylpenter jesteśmy jednymi z nielicznych, którzy podejmują się tego wyzwania. Schody te wyglądają, jakby wystawały bezpośrednio ze ściany, co nadaje im unikalny charakter.


Bezpieczeństwo i stabilność

Mimo swojego lekkiego wyglądu, schody półkowe są niezwykle stabilne. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii i materiałów, takich jak stal nierdzewna czy hartowane szkło, są w stanie wytrzymać duże obciążenia. Co więcej, ich konstrukcja zapewnia bezpieczne i komfortowe poruszanie się po nich.


Rodzaje balustrad

Balustrady odgrywają kluczową rolę w estetyce schodów półkowych. Mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal nierdzewna, szkło czy drewno. W zależności od wyboru materiału, balustrady mogą dodać schodom nowoczesnego charakteru lub klasycznej elegancji.


Techniczne aspekty konstrukcji

Schody półkowe mogą być montowane na kilka sposobów. Jednym z nich jest montaż na szpilach metrycznych o odpowiedniej twardości i długości, co pozwala na instalację bez konstrukcji stalowej. Jeśli jednak wybieramy się na konstrukcję stalową, używane są spawane konstrukcje, które są wycinane laserowo i gięte hydraulicznie. Kluczową różnicą w montażu jest to, że konstrukcje stalowe muszą być montowane przed tynkowaniem, podczas gdy montaż bez konstrukcji stalowej można przeprowadzić na gotowych ścianach.


Porównanie z innymi rodzajami schodów

Oprócz schodów półkowych, popularne są również schody balustradowe. Są one bardziej ekonomiczne, ponieważ obciążenia są przenoszone na balustradę, a nie, jak w przypadku schodów półkowych, bezpośrednio na ścianę. Schody balustradowe charakteryzują się lekkością i minimalizmem, z mocowaniami bezpośrednio do ściany, podczas gdy schody półkowe oferują bardziej wyrafinowany i nowoczesny wygląd.


Zastosowania i inspiracje

Schody półkowe idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza, takie jak loftowe, minimalistyczne, industrialne czy skandynawskie. Wnętrza loftowe, z ich surowymi, nieprzetworzonymi ścianami i otwartą przestrzenią, są idealnym tłem dla schodów półkowych. Minimalistyczne wnętrza, z kolei, podkreślają prostotę i funkcjonalność schodów półkowych, podczas gdy w skandynawskich wnętrzach schody te dodają ciepła i przytulności.


Schody półkowe w Kmylpenter

W Kmylpenter Sp. z o.o. mamy wieloletnie doświadczenie w projektowaniu i montażu schodów półkowych. Nasza oferta jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie rynku na nowoczesne i funkcjonalne rozwiązania w zakresie schodów wewnętrznych. Dzięki współpracy z naszymi partnerami, jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej wymagające projekty.


Podsumowanie

Schody półkowe to więcej niż tylko sposób przemieszczania się między piętrami. To wyrażenie stylu, innowacji i nowoczesności. Jeśli szukasz unikalnego rozwiązania dla Twojego wnętrza, schody półkowe mogą być idealnym wyborem. A jeśli jesteś zainteresowany innymi rodzajami schodów, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na stronie Schody czy też dowiedz się więcej o naszych partnerach, dzięki którym realizujemy najbardziej wymagające projekty.

Kamil Glaza