Schody na przestrzeni lat - Historia schodów

Przez - Kamil Glaza
08.10.23 9:18:00


Schody... Od czego to się zaczęło?
Kiedy myślimy o schodach, często postrzegamy je jako codzienną konieczność, nie zastanawiając się nad ich bogatą historią i ewolucją. Jednak schody, które znamy dzisiaj, mają głębokie korzenie w przeszłości ludzkości.

Początki schodów

Dla miliardów ludzi na całym świecie schody są częścią codziennego życia. Umożliwiają nam dostęp do miejsc w inny sposób niedostępnych. Mogą być wyrzeźbione w zboczu wzgórza za pomocą ręcznych narzędzi, zaprojektowane z naturalnego kamienia, aby wtopić się w kaskadowy krajobraz ogrodu lub zapewnić dostęp do najwyższych pięter nowoczesnych drapaczy chmur wykorzystując współczesne osiągnięcia w dziedzinie projektowania.

Ogólnie rzecz biorąc, struktury przypominające schody istniały w przyrodzie od zawsze. Nikt nie jest w stanie dokładnie określić, kiedy ludzie zaczęli tworzyć schody, ale prawdopodobnie już na początku naszej egzystencji zaczęliśmy budować schody odzwierciedlające te, które wcześniej występowały w naturze.

Schody i precywilizacja

Jak długo istnieją schody? Ludzie pierwotni wykorzystywali naturalnie występujące w ich środowisku schody do wędrówki przez tereny, na których prowadzili koczowniczy tryb życia. Czerpiąc inspirację z tych naturalnie występujących w ich środowisku struktur przypominających schody, budowali stopnie do ważnych miejsc, takich jak wejście do jaskini lub chaty. Niektóre z tych starożytnych schodów były prawdopodobnie wykonane z płaskich kamieni lub bali ułożonych jeden na drugim.

Naturalnie występujące schody i stopnie można znaleźć na całym świecie, często powstały w wyniku wieloletniej erozji. Przykładem naturalnie występujących schodów są niesamowite schody w Giant's Causeway w Irlandii.

Giant's Causeway w Irlandii Północnej

O ile natura jest prawdziwym twórcą schodów, o tyle ludzie sprytnie rozbudowali jej projekt, aby dostosować go do swoich potrzeb. Gdy nasi przodkowie zaczęły prowadzić mniej koczowniczy tryb życia około 10 000 lat temu, zaczęły powstawać pierwsze schody tworzone przez człowieka.

Wykorzystanie schodów przez wczesne cywilizacje

Dla wielu kultur na całym świecie, schody mają istotne znaczenie praktyczne i duchowe. Starożytne cywilizacje wykorzystywały schody do celów religijnych, praktycznych, społecznych i wojskowych.

Praktyczne zastosowanie Wczesne cywilizacje używały schodów, aby dostać się do mniej dostępnych miejsc na terenach, które zamieszkiwali. Budowanie schodów ułatwiało podróżowanie i transport towarów.

Znaczenie religijne Starożytne cywilizacje często budowały świątynie wysoko na wzgórzach lub górach ze schodami wykutymi w skale. Schody miały za zadanie wynieść ich świątynie i inne struktury o znaczeniu religijnym ponad budynki mieszkalne i gospodarcze. Taka lokalizacja świątyń oznaczała bliskość z bóstwami, a wchodzenie do świątyń po schodach było doświadczeniem duchowym i elementem ceremonii religijnych.

W czasach współczesnych nadal dostrzegamy związek między schodami a statusem społecznym za sprawą wytwornych klatek schodowych w rezydencjach i ozdobnie zaprojektowanych schodów pałacowych.

Najstarsze schody z kamienia - Caral, Peru.

Najstarszych istniejące schody na świecie są wykonane z kamienia i znajdują się w kompleksie archeologicznym Caral w Peru. Szacuje się, że mają około 5 000 lat. Kolejnym przykładem starożytnych schodów kamiennych jest konstrukcja odnaleziona w ruinach pakistańskiego kompleksu archeologicznego Mohenjo-Daro, który powstał 4500 lat temu.

Najstarsze schody drewniane

Najstarsze istniejące drewniane schody w Europie, a być może i na świecie, odkryto w 2003 roku w kopalni soli z epoki brązu w Christian von Tuschwerk. Liczące około 3000 lat drewniane schody przetrwały ze względu na nieobecność mikroorganizmów w kopalni soli, które w przeciwnym razie dawno temu rozłożyłyby drewno.

Kolumna Trajana w Rzymie - najstarsze schody spiralne

Wojskowe zastosowanie schodów spiralnych Najstarsze, zachowane schody spiralne znajdują się w Kolumnie Trajana we Włoszech. Rzymscy budowniczowie zbudowali tę starożytną strukturę w 113 roku n.e. Stworzyli oni wąską wieżę z myślą o działaniach wojennych i obronie. Ci, którzy chcieli zaatakować budynek, musieli wspinać się po ciasnych, nierównych stopniach w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Ponieważ większość ludzi jest praworęczna, oznacza to, że większość żołnierzy miała bardzo ograniczone możliwości posługiwania się bronią, ponieważ wchodzili po schodach prawą stroną, tuż przy słupie utrzymującym konstrukcję. Tymczasem ci, którzy bronili budynku, mogli używać broni w znacznie większym stopniu. Mieli też lepszy widok na wchodzących po schodach i podczas gdy napastnicy potykali się o nierówne stopnie, obrońcy mogli szybko przemierzać znane im schody.

Imperium rzymskie kolonizowało zachodnią i północną Europę przez całe średniowiecze. Wykorzystanie spiralnej konstrukcji schodów stało się szeroko stosowane w budowie europejskich zamków i fortec.

Schody Hiszpańskie

Rokokowe schody Hiszpańskie znajdują się w Rzymie przy Placu Hiszpańskim. Schody te zostały zaprojektowane przez architekta Francesco de Sanctisa a ukończono ich budowę w 1726 roku. Posiadają one 137 stopni. Na szczycie schodów znajduje się XVI – wieczny kościół Trinita dei Monti (kościół św. Trójcy). Schody i kościół zostały wybudowane ze środków rządu francuskiego. Nazwa schodów pochodzi od znajdującej się w pobliżu ambasady hiszpańskiej. Schody są niewątpliwą atrakcją turystyczną, co roku odbywają się na nich pokazy mody, wystawy kwiatów a zimą w okresie świąt ustawiana jest szopka.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ