Standardowe zasady projektowania schodów

Przez - Kamil Glaza
03.12.23 11:28:00

Bezpieczeństwo na schodach to nie tylko kwestia komfortu, ale przede wszystkim ochrony zdrowia i życia użytkowników. Dlatego tak ważne jest, aby podczas projektowania schodów przestrzegać odpowiednich norm i wytycznych. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym aspektom bezpieczeństwa schodów, które każdy projektant i właściciel domu powinien znać.


Wysokość balustrad

Balustrady pełnią kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa, zwłaszcza dla dzieci. W budynkach jednorodzinnych ich minimalna wysokość powinna wynosić 90 cm. W budynkach publicznych ta wartość wzrasta do 110 cm. Wysoka balustrada zapobiega ryzyku upadku, zwłaszcza u dzieci, które często bawią się w pobliżu schodów.


Maksymalne prześwity

Prześwity między balustradami są istotne, aby uniknąć ryzyka zakleszczenia, np. stopy dziecka. Normy budowlane zalecają, aby prześwit między balustradami nie przekraczał 12 cm. Dzięki temu dzieci są chronione przed potencjalnymi wypadkami.


Szerokość biegów

Szerokość biegu schodów jest kluczowa dla komfortu użytkowania. W budynkach jednorodzinnych minimalna szerokość biegu schodów wynosi 80 cm. W budynkach publicznych ta wartość jest większa i wynosi przynajmniej 120 cm. Szerokie schody umożliwiają swobodne poruszanie się, co jest szczególnie ważne w miejscach o dużym natężeniu ruchu.


Głębokość stopni

Optymalna głębokość stopnia wynosi między 250-300mm. Jest to wartość, która zapewnia komfort kroku dla większości osób. Zbyt płytkie stopnie mogą być niebezpieczne, ponieważ zwiększają ryzyko potknięcia się.

Wysokość wzniosu między stopniami

Dla komfortu użytkowania, wznios między stopniami nie powinien przekraczać 19 cm. Zbyt duży wznios może być męczący dla użytkowników, zwłaszcza dla osób starszych.

Długość kroku

Długość kroku to suma dwóch wartości: głębokości stopnia i dwóch wysokości wzniosu. Optymalna wartość dla tej sumy wynosi między 600-650mm. Długość kroku jest kluczowa dla komfortu poruszania się po schodach.

Sposób liczenia długości kroku

Aby obliczyć długość kroku, dodajemy głębokość stopnia do wysokości wzniosu. Na przykład, jeśli głębokość stopnia wynosi 30 cm, a wznios 17 cm, długość kroku wynosi 47 cm. Zrozumienie tego pojęcia jest kluczowe dla projektowania ergonomicznych schodów, o czym więcej możesz przeczytać tutaj.

Różnice w normach dla budynków jednorodzinnych i publicznych

Normy budowlane różnią się w zależności od typu budynku. W budynkach publicznych, ze względu na większy ruch i różnorodność użytkowników, normy są bardziej rygorystyczne. Na przykład, wymagana szerokość biegu schodów jest większa, a balustrady muszą być wyższe.

Bezpieczne schody to takie, które są zaprojektowane z myślą o użytkownikach. Przestrzeganie norm budowlanych to podstawa, ale warto również skonsultować się z doświadczonym wykonawcą schodów, który pomoże dostosować projekt do indywidualnych potrzeb i warunków. Jeśli planujesz budowę lub remont schodów, warto zwrócić uwagę na wszystkie wymienione aspekty, aby zapewnić bezpieczeństwo dla siebie i swoich bliskich.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ